Scott a Hem v české premiéře Divadla v Řeznické

„Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit.“

(Ernest Hemingway)

Třetí českou premiérou této sezóny, kterou Divadlo v Řeznické chystá na 29. a 30. května, bude hra Scott a Hem z pera Marka St. Germaina, jehož Relativitu uvedlo Divadlo v Řeznické v listopadu loňského roku. Herce ve složení Jitka Ježková, Jaromír Nosek a Michal Slaný režíruje Lukáš Pečenka, který již v minulosti s Divadlem v Řeznické spolupracoval na úspěšné inscenaci Midsummer.

Autor Mark. St. Germain se specializuje na fiktivní setkání skutečných osobností a vychází z historických faktů, událostí a detailního nastudování všech životopisných konsekvencí daných postav.

Tentokrát se jedná o setkání velikánů americké literatury – Ernesta Hemingwaye, od jehož narození letos uplyne 120 let, a Francise Scotta Fitzgeralda. Oba někdejší kamarádi svádějí poslední bitvu svých uměleckých ambicí a útočí na slabá místa své psychiky. Hra je střízlivým pohledem na oba velikány, je plná sarkasmu, ale především je ojedinělou sondou do jejich duší.

Fitzgerald a Hemingway se postupem času sžili s rolemi, jež jim diktovala jejich pověst. Jeden hraje ztroskotaného spisovatele, druhý titána. Obě role se u veřejnosti setkaly s kladným ohlasem. Spisovatelé jsou často ztotožňováni s duchem svých děl. Fitzgeraldovými romány se jako červená nit táhne motiv nezdaru. Čtenáři ho proto začali vnímat jako ztělesnění prohry. Hemingwayova díla jsou naopak prodchnuta pevnou vůlí, odvahou a „cojones“ (ze španělštiny – nebýt srab), kteréžto vlastnosti ztělesňoval sám autor ve svém hojně publikovaném neliterárním životě. Bylo čím dál těžší rozlišovat mezi veřejným „Papá Hemingwayem” a soukromým spisovatelem. Pro noviny byl vždy lákavým soustem. Snímky ho zachycují jako energií překypujícího muže, který sportuje nebo válčí.

Kompletní program Divadla v Řeznické naleznete zde.

Fotogalerie: archiv Divadla v Řeznické 

Hermuch Media
Press

Hermuch Media

Hermuch Media (kompletní autorská činnost Lucka Hermína Muchová)
Nabízím články, reportáže, rozhovory, fotografie vlastní nebo na míru dle zakázky, Mantra ...
Offer articles, reportages, photos, Mantra
Hermuch Media
Press