Portugalský umělec Jacinto Alves představuje originální HafHaf ve Viniční altánu

Výstava obrazů HafHaf – Viniční altán – Jacinto Alves (4.3. – 29.3. 2019)

Viniční altán v pražské Grébovce je prostorem, kde se mísí umění se skleničkou kvalitního vína, je ideálním prostorem pro strávení volných chvil ve společnosti přátel i obchodních partnerů. Aktuálně zde probíhá výstava obrazů s názvem HafHaf portugalského umělce Jacinto Alvese, jehož díla mohou návštěvníci obdivovat do 29. března. Jedná se o výstavu, která je přehledem umělcovy nejnovější tvorby věnované vtipnému a břitkému glosování fenoménů doby, ve které žijeme.

Jacinto Alves je portugalský malíř pocházející z Castelo Branco, jehož tvorba oslovila v devadesátých letech milovníky umění v Portugalsku. Během několik úspěšných výstav představil své olejomalby, koláže, kresby na karbonovém papíře a kovové sochy. Malování se začal věnovat již v raném věku, společně se svým bratrancem Fernandem, se kterým podnikali výpravy do výtvarného světa tak intenzivně, že se někdy zapomínali vracet. Leckdy jejich výtvarné pokusy končily třeba dvoudenním výtvarným maratonem, ze kterého se vraceli zpět celí od barvy za doprovodu vinylové desky, která hrála stále dokola.

Pravděpodobně už tenkrát tíhl k experimentování a jeho touha objevovat a experimentovat s materiály a tématy mu zůstala dodnes, což dokazují používané kombinace jeho děl. Propojuje mnohdy surové materiály nalezené v přírodě i v ulicích, spojuje malbu olejem, akrylem, koláží konceptuálním přístupem, využívá polygrafickou technologii, připravuje si pigmenty z různých odstínů hlíny a dokonce vytváří kovové sochy.

Jeho díla lze označit za jakési výtvarné zkratky v zachycování naší současnosti, mají v sobě vždy určitou míru expresivity a týkají se současných témat. Pomocí své tvorby se také stále vrací ke koncepci a odhalování vlastní identity, což bylo jasně zobrazeno v sérii vzniklých portrétů pod názvem EGO, které vznikly v minulosti.

Je objevitelem tělem i duší a ve chvíli, kdy má pocit, že dané téma vyčerpal, s velkým zápalem se pouští do nového dobrodružství s novým tématem a kombinacemi, přičemž jeho tvorba stále zůstává velmi spontánní. Nic si dopředu nepřipravuje, jen postupně navazuje na právě vytvořenou část. Až za nějakou dobu se případně k výtvoru vrací a dotváří ho do finální podoby.

Jacinto nyní žije, tvoří a prezentuje svá díla pátým rokem v ČR, kde realizoval již několik výstav. Stejně jako nyní, byla jeho tvorba i v minulosti již prezentována ve Viničním altánu, společně s výtvarnou kolegyní Vlastou Handzelovou. Již nyní připravuje další výstavu, která se uskuteční v Galerii města Kolína, pod vedením zkušeného kurátora této galerie. Originalitu Jacintovy tvortby lze nalézat nejen v jeho tvorbě, ale například i v nonsensových názvech, které pro své výstavy rád vymýšlí.

Hermuch Media
Press

Hermuch Media

Hermuch Media (kompletní autorská činnost Lucka Hermína Muchová)
Nabízím články, reportáže, rozhovory, fotografie vlastní nebo na míru dle zakázky, Mantra ...
Offer articles, reportages, photos, Mantra
Hermuch Media
Press