Harmonie kontrastu na Grébovce

Výstava fauvistických obrazů uznávaného českého expresionisty, malíře Miroslava Mužíka s názvem Harmonie kontrastu, právě probíhá ve Viničním Altánu v pražské Grébovce. Tím, co charakterizuje tvorbu autora, který pravidelně vystavuje u nás i v zahraničí a jehož díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách po celém světě, je zejména abstraktní krajina.

Vernisáž se nesla v příjemné atmosféře, kterou hudebně doprovodil skvělý Joe Satriani Tribute Band. Známý televizní reportér, moderátor a vynikající muzikant Ivan Berka spolu s baskytaristou nedali jen „pár kousků“, ale předvedli uchvacující rockový koncert, který byl vynikajícím hudebním zážitkem nejen pro fanoušky kytarového mága Satrianiho, ale skvěle korespondoval s výraznými Mužíkovými obrazy.

V úvodu pronesla kurátorka a galeristka Viničního Altánu Ivana Beranová řeč, která přiblížila autora a jeho dílo. Mluvila o tom, že Miroslav Mužík je významným pokračovatelem tradice tzv. Lounské krajinářské školy, proslavené mistry českého malířství Zdeňkem Sýkorou a Vladislavem Mirvaldem. Hovořila též o autorově pohledu na krajinu, zdůraznila i jeho pedagogický přínos na poli výtvarného umění.

Proslov následně výtečně přešel do uvolněného rozhovoru s autorem, kde se kurátorka ptala na věci ohledně jeho abstraktní tvorby. Mužík se rozhovořil zejména o barvách, vysvětlil také proč nerad maluje v ateliéru, ale že jeho dominantou je malba alla prima v plenéru. Poté vyprávěl o své lásce k Lounům – svému rodišti a Českému Středohořǐ, kde stále čerpá novou energii a kde maluje nejraději.

Kurátorka zmínila ale i jeho figurální tvorbu, zejména Akt. Mužík vtipně prozradil, že akty maluje nejčastěji na dovolené na Lipně.
„Jihočeská krajina je placatá, tudíž mi nenabízí mé oblíbené vrchy a kopce, ale zase ji má ráda manželka, takže sem jezdíme pravidelně. Máme tu svá klidná místa, kde jsme sami a já maluji. Žena odpočívá u vody a je mi nádherně klenutým modelem.“

Mužíkovy obrazy mají neuvěřitelně silný energický náboj. Je znát, že ačkoli autor tvoří zcela intuitivně a malířsky v žádném případě nespekuluje, je si naprosto jistý svým výtvarným postojem a projevem, který je mu blízký a jehož se léta drží. Proto je tato výstava velice povedená a při příchodu do galerie vás obrazy pohltí a “dobijí baterky”. Barvy jsou velice dynamické, kontrastní a přesto celkový výsledek působí absolutně harmonicky.
Výstava je prodejní a potrvá do konce ledna tohoto roku.


Hermuch Media
Press

Hermuch Media

Hermuch Media (kompletní autorská činnost Lucka Hermína Muchová)
Nabízím články, reportáže, rozhovory, fotografie vlastní nebo na míru dle zakázky, Mantra ...
Offer articles, reportages, photos, Mantra
Hermuch Media
Press