Harmonie kontrastu Miroslava Mužíka

Jeho malířskou cestu umělecky vedly špičky českého výtvarného umění, profesoři Zdeněk Sýkora a Vladislav Mirvald. Miroslav Mužík – to je fauvismus, expresionismus v té pravé, čisté, původní formě, pověstná Lounská krajinářská škola a pokračování výtvarné tradice. Tvoří převážně akrylem, jeho doménou je malba alla prima v plenéru. Občas se objeví i výrazný figurální námět, zejména akt, ale obvykle jsou jeho postavy spíše náznakové a stávají se součástí krajiny. 
Mužík tvoří a vystavuje v Čechách i v zahraničí, jeho dílo je zastoupeno v domácích i mezinárodních sbírkách. 
„Harmonie kontrastu je to, co mě naplňuje. Působivá barevnost a malba v plenéru“, říká umělec a pokračuje: „Potřebuji tvořit v přírodě, být součástí krajiny. Sledovat její proměny, a přenést ji na plátno tak, jak ji vnímám v sobě.“
Mužíkovy obrazy srší energií, autor má výrazně extatický, nezaměnitelný projev, jeho dílo je moderní, má švih a přesto je z něj znát poctivé malířské řemeslo a dlouholetá umělecká profesionalita pedagoga, který své zkušenosti předává svým žákům a studentům. 
V nejbližší době autora čekají v Praze dvě vernisáže. Prvni z nich, která se uskuteční v rámci oslavy jeho narozenin, připravila kurátorka umění Renáta Mužíková. Vybrala několik jeho nejnovějších obrazů, které spolu s krátkým povídáním a komentovanou prohlídkou společně představí 21. listopadu 2018 v 18 hodin, v útulném prostředí kavárny Wafflin‘ na pražských Vinohradech, Francouzská 230/10. 
10. prosince 2018 v 18 hodin se uskuteční velká výstava tvorby Miroslava Mužíka ve známé galerii Viniční Altán v Grébovce. Vernisáž zahájí kurátorka a galeristka Ivana Beranová za účasti autora. Obě výstavy potrvají do konce února roku 2019.
Fotogalerie: Renáta Mužíková, kurátorka výstav
 
Hermuch Media
Press

Hermuch Media

Hermuch Media (kompletní autorská činnost Lucka Hermína Muchová)
Nabízím články, reportáže, rozhovory, fotografie vlastní nebo na míru dle zakázky, Mantra ...
Offer articles, reportages, photos, Mantra
Hermuch Media
Press