Exkluzivně z koncertu skupiny Elán na střeše rádia Impuls

SKUPINA ELÁN SLAVÍ 50. NAROZENINY!
Dne 12. června proběhla v prostorách rádia Impuls v pražských Holešovicích speciální akce, které se osobně zúčastnila legendární slovenská skupina Elán oslavující v letošním roce padesát let od svého vzniku. Akce byla přístupná pouze pro uzavřenou společnost převážně z řad zaměstnanců rádia Impuls, které je mediálním partnerem připravovaného turné k padesátiletému výročí vzniku skupiny. Příznivci Elánu a posluchači rádia Impuls si akci mohli užít buď přímo z ulice pod střechou rádia nebo v živém přenosu, ve kterém zazněly všechny hity odehrané akusticky v jedinečném komorním prostoru na střeše rádia.

Padesáté narozeniny jsou již úctyhodné výročí, čehož si je skupina vědoma, a proto proběhl i start jejich letošního turné ve velkém stylu. Na akci přijeli zahrát Jožo Ráž, Ján Baláž, Vašo Patejdl a Štefan Bugala, který hraje ve skupině na bicí od roku 2016. Elán je bezesporu fenomén, který během své padesátileté kariéry dosáhl na hudebním poli úspěchu, který nemá v České republice a na Slovensku konkurenci. Ve svém hudebním životopise mají zapsáno nespočet vyprodaných koncertů v největších halách včetně vyprodané pražské Letné či vystoupili v newyorské Carnegie Hall, a i právě proto bylo velmi zajímavé sledovat kontrast monstrózních vystoupení s komorní oslavou začátku nového turné.

Celá akce proběhla na střešní terase, která byla velmi dobře technicky zabezpečena a ozvučena, což byl dobrý předpoklad pro následující hudební zážitek, kterému přihlíželo přibližně čtyřicet posluchačů. Během hodinového koncertu se pražskými ulicemi rozléhaly texty největších hitů Smrtka na pražskom orloji, Zaĺúbil sa chlapec, Ulica, Kráľovná bielych tenisiek, Nie sme zlí, Zaľúbil sa chlapec, Voda čo ma drží nad vodou či Vymyslená. Koncert byl pojat v akustickém duchu s klavírem, kytarou a perkusemi bez zbytečných efektů, což dalo skvěle vyniknout celkovému aranžmá vystoupení zapadajícího do téměř až intimní atmosféry.

I když se jednalo o akci menšího rozsahu, všichni čtyři dali do každé písně maximum energie a předvedli hodinovou show naplno tak, jako kdyby hráli před tisícovým davem. Právě tento fakt je dokonalým barometrem profesionality, které si lze cenit obzvlášť u velkých hvězd, kterou nepochybně Elán je. Stejně jako zde zazněly největší hity, které jsou určitým průřezem jejich dlouhé kariéry, nebudou chybět ani na podzimních turné, které bude regulérním životopisem vykreslující hudební dráhu celé skupiny.

Spokojenost s vystoupením dokázalo obecenstvo po celou dobu akce velmi hlasitě ocenit a dle znalosti téměř všech textů písní bylo jasné, že mnoho z přítomných bylo fanoušky skupiny. Akustický koncert v pražských Holešovicích se jistě stal pro všechny přítomné neopakovatelným zážitkem, který nelze znovu prožít na běžném koncertě. Malý večírek v přátelském duchu plný tance a hudby, bez omezujících bariér i světel reflektorů, představil Elán na vrcholu své hudební kariéry těšící se na nadcházející podzimní turné. Výborná kondice celé skupiny i neutuchající touha být na podiu, slibuje vystoupení, které se jistě stanou absolutním vrcholem celé jejich celoživotní hvězdné dráhy.

Elán je bezesporu legendární skupina s hudebními hity, které přežijí mnoho dalších generací posluchačů, jsou to profesionální charismatičtí muži, z kterých i přes mnohaletou slávu sálá lidskost a pokora. Kombinace, která obzvlášť v hudební branži není samozřejmostí a je závislá na jednotlivých rolích osobnosti, které jsou jejím základem. Jožo, Jáno i Vašo jsou osobnosti, kteří dělají hudbu, která je jejich fanouškům blízká ať už v souvislosti s vlastními životními příběhy nebo právě jejich podáním. Stejně tak jako je blížící se turné, nedávno představená píseň Ľúbim ťa a připravované nové album oslavou vzniku skupiny, je oslavou i všech fanoušků, kteří s nimi prožili svůj vlastní život.

Přijměte pozvání stát se součástí velké oslavy života skupiny Elán, neuvěřitelného výročí, které proběhne v rámci podzimního turné v České republice a na Slovensku. Bude-li turné stejně dobré jako zahajovací večer, mají se návštěvníci připravovaných koncertů na co těšit. Červnový start turné přesvědčil přítomné, že stále patří na největší hudební scénu, neboť jim to spolu stále skvěle hraje. Elánu nelze než popřát všechno nejlepší k jejích obdivuhodnému výročí i celé jejich hudební kariéře, kterou po celou dobu svého působení těší již několikátou generaci posluchačů. Možná bude jejich dojem z turné natolik silný, že i Jožo Ráž pozmění své rozhodnutí a toto turné nebude v rámci Elánu jeho posledním.

Speciální poděkování za realizaci článku patří Michalovi Čimerovi a skupině Elán.
Kompletní fotogalerie akce na FB Hermuch Media (Elán 12.6.2018 Praha)

Hermuch Media
Press

Hermuch Media

Hermuch Media (kompletní autorská činnost Lucka Hermína Muchová)
Nabízím články, reportáže, rozhovory, fotografie vlastní nebo na míru dle zakázky, Mantra ...
Offer articles, reportages, photos, Mantra
Hermuch Media
Press