Chemický vzorec lásky

 

 

 

 

 

 

Chemický vzorec lásky 

„Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě.“

Milý úsměv, uhrančivý pohled či galantní chování mohou být pro mnohé určitým spouštěčem sympatií, ale nejsou příčinou zamilovanosti. Stav, kdy se člověk zamiluje, téměř ztrácí kontrolu nad svým chováním, dělá naprosto nepochopitelné věci, chce být svému objektu touhy co nejblíže a svým jednáním může v ostatních evokovat až duševně nemocného jedince, lze v dnešní moderní době popsat i jiným způsobem než romantickou básní.

Jakmile se člověk zamiluje, začne se v dvanácti částech mozku odehrávat proces, který postupně uvolní dopamin, adrenalin, oxytocin a další látky v našem těle. Ke spuštění tohoto procesu stačí pouhá pětina sekundy a je úplně stejná u mužů i žen, bez ohledu na věk. Fakt, že je člověk zamilovaný může prozradit i pouhý odběr krve, neboť v jeho hladině stoupá nervový růstový faktor (NGF).

Za vše, co se s dotyčným odehrává, nemůže žádný vnější faktor, ale pouze naše vlastní tělo. Pocit, který je po staletí opěvován romanticky v písních a básních, je pouhou biochemickou intoxikací organismu, za kterou je odpovědný náš limbický systém (odpovědný za emoce), který začne vylučovat fenyletylamin (FEA). Jedná se o nejjednodušší a přitom velmi účinný hormon a alkaloid skupiny amfetaminu, který je základní látkou, od níž jsou odvozeny stovky různých podobných organických sloučenin, většinou s významnými psychotropními vlastnostmi.

Jeho jednoznačná blízkost k metamfetaminu (pervitin), dokáže v člověku vyvolat neuvěřitelnou euforii a nabuzení, objevit své skryté možnosti, dosáhnout věcí a činů, na které si v reálném životě netroufne. Je to stav, kdy je člověk schopen s milovanou osobou zvládnout doslova vše na světě, nepřemýšlí, neohlíží se, neřeší a má pocity, že se dějí zázraky. Za vše, co je na první pohled nereálné a nemyslitelné a co člověk náhle zvládne, nemohou kouzla ani čáry, ale jen jeho vlastní tělo. Není tím myšlena odvaha ani vůle, která v této souvislosti nehraje důležitou roli, neboť tento vlastní boj vyhrává pouze droga FEA proudící ve svém vlastním těle.

Člověk nepotřebuje drogy, aby zažil opravdovou jízdu, nechal stranou své vlastní ego, nechal se dobrovolně odpoutat od reality a odplul do jiného světa na míle vzdáleného všednímu životu. Člověk se sice stává až obsesivně – kompulzivní, nedokáže myslet na nic jiného a jediným zájmem se stává neustálé čekání na přítomnost milované osoby. Na druhou stranu je to jízda, kterou by v životě měl zažít každý, protože je tím nejkrásnějším, co nám příroda dala do vínku.

Láska je výsledkem mnoha složitých a velmi rychlých procesů v mozku, a tak postupem času FEA nahrazuje oxytocin, což je látka, kterou produkuje hypofýza. Tato látka se vylučuje při doteku, objímání a jiných příjemných činnostech, z čehož pochopitelně plyne, čím více sexu, tím se v krvi nachází více oxytocinu.

Téma lásky, šťastně zamilovaných párů i těch lásek nešťastných je stejně staré jako lidstvo samo, je vděčným tématem poezie i prózy a nikdy tomu nebude jinak. Schopnost zamilovat se je jeden z faktorů, které člověk ve svém životě neovlivní, neboť za výsledek složitého procesu v mozku je zodpovědná pouze příroda. Spuštění celého mechanismu nelze zabránit, avšak jeho zastavení nemusí být v budoucnu až tak nereálné a jistě by pomohlo mnoha lidem i zachránilo spoustu zbytečně ukončených životů.

Léčit lásku a opětovanou zamilovanost je nesmysl, neboť se jedná o nejkrásnější fyzický i duševní stav, který je naopak tím nejšťastnějším obdobím, které člověk ve svém životě prožije. Jinak tomu je v případě, že je člověk zamilovaný nešťastně do nesprávné osoby, jeho láska není opětována nebo jeho životní láska zemřela. Dočká se jednoho dne lidstvo pilulky, která pomůže tento komplikovaný proces zastavit? Na poli teorie je indikace i léčba nešťastné lásky bezesporu řešitelná. Problém lze léčit na bázi léčení depresí, tedy podáním léků, které vyváží množství potřebných látek v těle, biochemickou reakci zastaví a především vyrovná chemické látky v mozku.

Hermuch Media
Press

Hermuch Media

Hermuch Media (kompletní autorská činnost Lucka Hermína Muchová)
Nabízím články, reportáže, rozhovory, fotografie vlastní nebo na míru dle zakázky, Mantra ...
Offer articles, reportages, photos, Mantra
Hermuch Media
Press